Artykuły o naszych Kamieniach Wilhelma w Jantarowych Szlakach

Historia naszych Kamieni Wilhelma interesuje coraz szersze kręgi. Ukazujący się w Gdańsku Kwartalnik Jantarowe Szlaki opublikował dwa artykuły, w nr 4 z 2009 r. i nr 2 z 2010 r., naszego kolegi Andrzeja Czalińskiego. Zaczyna być głośno w stolicy województwa pomorskiego o naszych, łowieckich zabytkach. Pierwszym przejawem tego było ustawienie tablic informacyjnych  w Dzierzgoniu i drogach powiatu sztumskiego przez urząd marszałkowski, a teraz artykuły w Pomorskim Kwartalniku Turystyczno - Krajoznawczym.

      

Poniżej zamieszczamy tekst obu artykułów w formacie PDF.

 • Jantarowe Szlaki - 2010 r.
 • Jantarowe Szlaki - 2009 r.
 • Koło Łowieckie Knieja

  w Starym Dzierzgoniu

  Reklama
  Kamienie Wilhelma
  Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

  Kraina Wiecznych Łowów

  Odeszli do Krainy ...
  Księżyc i Słońce
  Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
  Kalendarz myśliwski
  Polski Związek Łowiecki - kalendarz polowań. Stan prawny na 16.03.2005
  Statut PZŁ
  Uchwała XXI Krajowego Zjazdu Delegatów PZŁ z dnia 2 lipca 2005 w sprawie uchwalenia Statutu Polskiego Związku Łowieckiego
  Ślubowanie myśliwskie Drukuj
  Poniedziałek, 27 Listopad 2006 20:03

  Ceremonia ślubowania to pierwszy krok w życiu łowieckim młodego myśliwego (fryca). To wejście w grono kolegów, z którymi będzie teraz przebywał, przeżywał radości i porażki myśliwskiego żywota. Byłoby niezgodne z tradycją   i dobrym obyczajem, gdyby ten pierwszy krok miał się ograniczyć do odebrania legitymacji PZŁ i opłacenia składki. Uroczystość ślubowania - to obowiązek ze strony władz koła, przyjmującego nowego członka.

  Ślubowanie składa się na odprawie myśliwych przed pierwszym dla fryca polowaniem zbiorowym. Sygnalista gra sygnał "Pasowanie na myśliwego" (sygnał wspólny także do chrztu i pasowania myśliwskiego).  Ślubowanie można przeprowadzić też na walnym zgromadzeniu koła w obecności wszystkich jego członków. Osobiście składanie ślubowania w lesie, na polowaniu uważam za bardziej tradycyjne. Ślubowanie przyjmuje prezes zarzadu koła, łowczy koła lub przedstawiciel wyższych władz PZŁ będący na polowaniu. Ślubujący klęczy na lewym kolanie, z odkrytą głową. Za nim stoi opiekun trzymając prawą dłoń na jego lewym ramieniu. W kniei ślubujący trzyma broń w lewym ręku, stopką opartą o ziemię. Ślubujący powtarza za przyjmującym ślubowanie:

  "Przystępując do grona polskich myśliwych ślubuję uroczyście: przestrzegać sumiennie praw łowieckich,

  postępować zgodnie z zasami etyki łowieckiej, zachowywać tradycje polskiego łowiectwa,

  chronić przyrodę ojczystą, dbać o dobre imię łowiectwa i godność polskiego myśliwego"

  Po wypowiedzeniu tej formuły ślubujący wstaje, przyjmujący ślubowanie podaje mu ręke i mówi:

  "Na chwałę polskiego łowiectwa bądź prawym myśliwym, niech Ci Bór darzy"

  Wszyscy zgromadzeni odpowiadają "Darz Bór", sygnalista gra sygnał "Darz Bór". Koledzy składają nowo przyjętemu do koła myśliwskie gratulacje. Sygnalista gra "Darz Bór". W naszym kole, dla odkreślenia wagi tego aktu, slubujący otrzymuje pamiątowy upominek od Zarządu koła i potwierdzony specjalnym dyplomem akt złożenia ślubowania.

  Zmieniony ( Wtorek, 23 Październik 2012 10:17 )
   
   
  Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

  Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS