Nasz kolega polował na Alasce

Mowa tutaj o kol. Piotrze Juchno, który we wrześniu wybrał się na Alaskę. Spędził tam osiem dni na polowaniu, nie wliczając w to przelotów. Ale po kolei. Samolot wystartował z Gdańska, potem przesiadki we Frankfurcie W Niemczech, Seatle w USA i Anchorage na Alasce. Dalej małym samolocikiem do King Salmon - małej osady a stamtąd do bazy myśliwskiej.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Msza hubertowska i nadanie Honorowych Kordelasów Koła Drukuj
Wtorek, 06 Listopad 2012 11:22

Niedziela, 4 listopada 2012 r., była dla naszych myśliwych ważną datą w kalendarzu koła. Rozpoczynający się sezon polowań zbiorowych jak zwykle rozpoczynamy mszą hubertowską w miejscowym kościele. Podobnie jak w latach ubiegych mszę św. celebrował ks. kanonik Antoni Myjak. Msza rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru naszego koła.

Tegoroczna msza była szczególna ponieważ w czasie jej trwania miały być wręczane Honorowe Kordelasy Koła. Oprawę muzyczną zapewnili nam sygnaliści z zespołu "Lira" Nadleśnictwa Susz. Wykonaliśmy też element dekoracji myśliwskiej w kościele.

Msza miała odświętny charakter, myśliwi wystąpili w pełnej gali mundurowej, ksiądz wygłosił homilię o naszym Patronie i myśliwskich pasjach w obcowaniu z naturą. Wręczyliśmy księdzu dary od myśliwych, a nasi koledzy: Stanisław Bujalski i Zdzisław Chmielewski, jako lektorzy, odczytali fragmenty Pisma Świętego.

Dary wręczają koledzy: Stanisław Rudnicki i Janusz Gida

Kol. Stanisław Bujalski

Kol. Zdzisław Chmielewski

Ala Dubień śpiewała psalmy

Historycznym momentem mszy było, po raz pierwszy w historii koła, nadawanie Honorowych Kordelasów Myśliwskich i pasowania na Rycerzy św. Huberta. Wszystko odbyło się zgodnie z ceremoniałem przyjętym w Elbląskim Okręgu PZŁ. Uroczystą Laudację wygłosił kol. Andrzej Czapliński - przewodniczący Komisji Kultury EORŁ, propagator zwyczaju nadawania kordelasów myśliwskich.

Kol. Andrzej Czapliński podczas wygłaszania Laudacji

Kol. Andrzej jest już, od 2011 r., pasowanym Rycerzem św. Huberta. Pierwszy Miecz św. Huberta nadało mu KŁ. "Cyranka" w Sztumie, tam też był pasowany. W Laudacji przedstawił historię kordelasa myśliwskiego, jego znaczenie w łowiectwie i tradycji polskiej oraz przedstawił sylwetki kolegów przystępujących do pasowania.

Jako pierwszy zaszczytu pasowania dostąpił prezes koła, kol. Roman Kulpa. Aktu pasowania dokonał Rycerz św. Huberta, członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu, łowczy KŁ. "Cyranka" w Sztumie - kol. Zbigniew Trzaska.

Kol. Zbigniew Trzaska

Pasowanie kol. Romana Kulpy

Następnie, świeżo pasowany Rycerz św. Huberta, prezes koła, kol. Roman Kulpa dokonał następnych pasowań. Zbigniew Trzaska był jego asystentem wręczającym Akty Nadania Honorowych Kordelasów.

Kol. Józef Pawlak - "Pasuję Cię na Rycerza św. Huberta"

Następnie pasowano kol. Stanisława Bujalskiego, łowczego koła kol. Mariana Maślanka, podłowczego kol. Mariana Piecek, skarbnika kol. Antoniego Downarowicza, a sekretarz koła kol. Andrzej Czapliński odebrał nadany mu kolejny Honorowy Kordelas Myśliwski, tym razem KŁ. "Knieja" w Starym Dzierzgoniu.

Rycerz św. Huberta - kol. Stanisław Bujalski

Rycerz  św. Huberta - kol. Marian Maślanka

Rycerz św. Huberta - kol. Marian Piecek

Rycerz św. Huberta - kol. Antoni Downarowicz

Rycerz św. Huberta, kol.Andrzej Czapliński odbiera z rąk prezesa koła Honorowy Kordelas Myśliwski KŁ. "Knieja"

Sygnał "Darz Bór" odegrany na cześć pasowanych Rycerzy św. Huberta i błogosławieństwo kapłana zakończyły tę piękną mszę hubertowską. Po wyprowadzeniu sztandaru udaliśmy się na polowanie hubertowskie.

 

Zmieniony ( Wtorek, 06 Listopad 2012 13:39 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS