Wycena wieńców byków jelenia szlachetnego

W siedzibie KŁ. "Cyranka w Sztumie, w miniony piątek, odbyła się wycena wieńców jelenia szlachetnego i łopat daniela pozyskanych w bieżącym sezonie łowieckim. Nasze koło przedstawiło do wyceny 9 wieńców.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Lata 1945 - 1953. Początki łowiectwa w Gminie Stary Dzierzgoń Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 10 Grudzień 2006 20:06

Współczesna, polska historia ziem elbląskich datuje się właściwie od zakończenia II Wojny Światowej i napływu osadników na tzw. Ziemie Odzyskane. To właśnie osadnicy  myśliwi tworzyli zręby elbląskiego łowiectwa.  Rok 1945 spowodował migracje ludności niemieckiej i polskiej. Praktycznie 100% mieszkańców pochodzenia niemieckiego opuściło Stary Dzierzgoń. Na ich miejsce zaczęła napływać fala osiedleńców w ramach zagospodarowywania tzw. Ziem Odzyskanych. Część z nich była osadnikami wojskowymi. Już w 1945 roku jeden z pierwszych osadników wojskowych Franciszek Szymborski obejmuje funkcję łowczego gminnego. Jest to pierwszy myśliwy w gminie Stary Dzierzgoń.

Franciszek Szymborski w 1946 roku, który już w 1945 roku pełnił funkcję łowczego gminnego.

Powojenną historię łowiectwa elbląskiego znamy na podstawie, wydanej w 1999 roku, książki Bolesława Smagały pt. "Łowiectwo Elbląskie". Oto jej fragmenty:

"Uchwałą Rady Ministrów Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej z dnia 7 lipca 1945 roku o tymczasowym podziale administracyjnym kraju, wojewodzie gdańskiemu nadano uprawnienia pełnomocnika okręgowego Rządu RP na Elbląg. Tym samym miasto weszło   w skład terytorialny województwa gdańskiego.(...) Już w 1945 roku na terenie województwa gdańskiego prowadził aktywną działalność organizatorską kierownik inspektoratu łowiectwa w Oddziale Dyrekcji Lasów Państwowych w Sopocie Henryk Górski, który był znanym działaczem łowieckim już w okresie międzywojennym. Już w 1945 roku spotkał się  w Elblągu z grupą działaczy, którzy przed wojną nie należeli do PZŁ. Byli to: Michał Janiszewski, Franciszek Piwowar, Leonard Firmaniuk, sędzia Murawski, wiceprezydent Elbląga Orzechowski, Debacki. (...) Informacje źródłowe o początkach organizowania się myśliwych na ziemi elbląskiej pierwszych powojennych latach są fragmentaryczne. (...) Kalendarz myśliwski z 1948 roku podaje, że w owym czasie łowczym powiatowym był Józef Grabowski zatrudniony w starostwie powiatowym, w 1950 roku łowczym był ówczesny nadleśniczy nadleśnictwa Elbląg Borys Dubrowiecki. a podłowczymi Paweł Kosorałło i Jachowski (brak imienia). (...)".

Na terenach wyzwolonych władzę przejmowała polska administracja Zaczęli przybywać pierwsi osadnicy z różnych regionów kraju i zagranicy. Repatrianci z terenów wschodnich byłej II Rzeczpospolitej, a także reemigranci z Europy Zachodniej. Wśród przybyłych byli też myśliwi.  To oni zaczęli organizować Polski Związek Łowiecki i jego struktury. Okres lat 1945 - 1950, to poznawanie terenów polowań i zakładanie pierwszych kół łowieckich.


W monografii pt. "Ćwierćwiecze Elbląskiej Wojewódzkiej Organizacji Łowieckiej 1975 - 1999" Michał Baraniak pisze: "W tym kłębowisku ludzkim byli też tacy, dla których jedynym celem dostania się do Polskiego Związku Łowieckiego było zalegalizowanie uprawianego kłusownictwa lub legalne zdobywanie mięsa w trudnym okresie aprowizacyjnym. Z balastem tym walczyć musieli myśliwi - działacze Związku. Szereg ludzi skrzywdzono, nie wydając im pozwolenia na broń myśliwską, przyczepiając im etykietki "wroga klasowego" , "kułaka" lub "niepewnego politycznie".


Na terenie gminy nie ma jeszcze koła łowieckiego. Powstaje ono w Morągu pod nazwą "Powiatowy Związek Łowiecki Żbik w Morągu". W 1948 roku drugim myśliwym w Starym Dzierzgoniu jest Dunia (niestety nie znamy imienia), który ginie śmiercią tragiczną w 1950 roku.  Trzecim myśliwym w gminie, który został przyjęty do koła, jest Władysław Ewiak, mieszkaniec Starego Miasta.

 

Kol. Władysław Ewiak

Obejmuje on, po Franciszku Szymborskim, funkcję łowczego gminnego. Pierwsza kronika koła podaje, że następni myśliwi zrzeszeni jeszcze w kole "Żbik" to: Jan Małkowski, Stanisław Dziki, Klemens Hoffman, Antoni Kosiński , Stanisław Kur, Jan Okleja, Litwin (imię nieznane), Franciszek Wachnik. Koło "Żbik" w Morągu działa na terenie gminy Stary Dzierzgoń do końca 1953 roku.

Kol. Franciszek Wachnik

W latach 1945 - 1975 r. obwody łowieckie obecnego elbląskiego okręgu PZŁ leżały w obszarze administracyjnym dwóch województw: gdańskiego - z  powiatami: Nowy Dwór Gdański, Malbork, Sztum, Kwidzyn i Elbląg oraz olsztyńskiego - z powiatami: Braniewo, Pasłęk, Iława, Susz. W latach 1945 - 1975 na terenie obecnego okręgu, strukturami organizacyjnymi związku były powiatowe rady łowieckie, należące do Wojewódzkich Rad Łowieckich,  województwa gdańskiego i olsztyńskiego.

Zmieniony ( Piątek, 07 Maj 2021 16:09 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS