Polowanie Hubertowskie 2015 r.

Dwa dni trwały Hubertowiny w naszym kole. W sobotę 7 listopada polowaliśmy podczas Polowania Hubertowskiego a w niedzielę 8 listopada uczestniczyliśmy we Mszy św. Hubertowskiej.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Lata 2001 - 2010 Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 04 Grudzień 2006 19:16

Wejście w nowy wiek było dla koła udane. Zarząd kontynuuje dobrą pracę z poprzednich kadencji. Dokoptowano do składu Zarządu piąta osobę. Podłowczym zostaje w 2005 roku kol. Marian Piecek. Odpowiada on za gospodarkę łowiecką i hodowlaną. W jego miejsce przewodniczącym Komisji Rewizyjnej zostaje kol. Stanisław Bujalski, a członkami kol. Józef Pawlak i Janusz Gida. Strażnikami zostają kol. Andrzej Piecek na obwodzie łowieckim nr 77 i kol. Piotr Juchno na obwodzie nr 76.

 

Pięcioosobowy Zarząd Koła. Od lewej: łowczy Marian Maślanka, podłoczy Marian Piecek, sekretarz Andrzej Czapliński, prezes Roman Kulpa i skarbnik Antoni Downarowicz

Komisja Rewizyjna. Od lewej: członek Janusz Gida, przewodniczący Stanisław Bujalski, członek Józef Pawlak

Niestety musimy pożegnać wielu wspaniałych kolegów, którzy odeszli do Krainy Wiecznych Łowów. Śp. Józef Mąkosa, który po długiej chorobie odszedł w 2003 roku; śp. Benedykt Łepek zginął tragicznie w lesie ugodzony spadająca gałęzią z drzewa, śp. Franciszek Wachnik bardzo zasłużony wieloletni członek koła, jeden z założycieli koła (łowczy, strażnik łowiecki), śp. Stanisław Nędzi wieloletni łowczy koła, śp. Kazimierz Wilczak jeden z założycieli koła, wieloletni łowczy, śp. Jan Łencio honorowy prezes koła. W 2001-2002 roku Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali kol. Józef Pawlak i kol. Stanisław Bujalski. W tym samym roku w listopadzie kol. Grzegorz Łepek strzelił dziczego dubleta, z których jeden odyniec ważył 154 kg. Kol. Andrzej Czapliński opisał historię kamiennych głazów z inskrypcjami postawionymi w naszych lasach w celu upamiętnienia polowań cesarza niemiec Wilhelma II. Wspomniany kolega od 2000 roku jest członkiem Komisji Kultury Łowieckiej Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej. Na strzelnicy w Folwarku odbywają się treningi strzeleckie, przeglądy i przystrzeliwanie broni myśliwskiej oraz zawody koła w strzelaniach myśliwskich. Nadal organizuje się polowania dla myśliwych zagranicznych. W 2003 r. kol. Marian Piecek i kol. Benedykt Łepek otrzymują Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej.  W 2006 r. Złote Medale Zasługi Łowieckiej otrzymują koledzy Roman Kulpa i Marian Maślanka, a Srebrne Medale Zasługi Łowieckiej koledzy Andrzej Czapliński i Antoni Downarowicz.

Koło wzbogaca się w 2003 r. o siedzibę, która mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzierzgoniu. Dwa lata póżniej, w 2004 roku koło obchodzi 50 - lecie powstania. Główna uroczystość odbyła się 2 maja 2004 r. podczas Uroczystego Walnego Zgromadzenia Członków Koła.

 

Wybito z tej okazji pamiątkowy medal dla wszystkich członków Koła. W dwa lata później bo w 2006 roku Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka nadała dla K. Ł. Knieja sztandar związkowy.

 

Awers i rewers sztandaru

 Uroczyste nadanie i poświęcenie sztandaru odbyło się 5 listopada 2006 r. w kościele parafialnym w Starym Dzierzgoniu.

 

 W 2006 roku koło liczy 51 myśliwych i 2 kandydatów łowieckich. Rok 2007 to powstanie strony internetowej koła (http://knieja.net.pl), którą prowadzi Adam Jurczak - webmaster przy oraz kol. Andrzej Czapliński - redaktor.

Koło Łowieckie "Knieja" - 1 maja 2007r.

W styczniu 2007 roku Kapituła Odznaczeń Polskiego Związku Łowieckiego przyznała Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej naszym kolegom. Odznaczenia otrzymali kol. kol. Gabriel Ewiak, Ryszard Kwolek i Janusz Gida.

Dd lewej kol.kol. Janusz Gida, Gabriel Ewiak i Ryszard Kwolek.

Rok 2007 przyniósł dwa jubileusze zaprzyjaźnionych z nami kół łowieckich ze Sztumu.: 60 - lecie "Darz Boru" i 50 - lecie "Cyranki". Na obydwa jubileusze został zaproszony nasz poczet sztandarowy i zarząd koła. Obchody jubileuszy były pięknie zorganizowane. Życzymy kolegom z obu kół następnych jubileuszy.

Nasz poczet na jubileuszu 60 - lecia powstania K. Ł. "Darz Bór ze Sztumu

Prezes naszego koła kol. R. Kulpa otrzymuje od prezesa K. Ł. "Cyranka" pamiątkowy dyplom z okazji 50 - lecia powstania sztumskiej Cyranki.

W 2007 r. odbyły się 21 Okręgowe Mistrzostwa PZŁ w Strzelaniach Myśliwskich na strzelnicy w Gołąbkach k/Pasłęka. Nasze koło reprezentowała drużyna w składzie: Marian Maślanka, Marcin Maślanka i Andrzej Piecek. Zajęliśmy 17 miejsce drużynowo na 28 startujących drużyn. Najlepszy z naszych, w stawce 90 zawodników, był Marian Maślanka - 38 miejsce.

Nasza drużyna od prawej: Andrzej Piecek i Marcin Maślanka. Stoi Marian Maślanka

Podczas polowania indywidualnego kol. Tadeusz Paluch strzelił odyńca o wadze 94 kg. Strzelił go w łowisku Pacanka.

Kol. Tadeusz Paluch z odyńcem

Jeszcze potężniejszego odyńca, 26 sierpnia 2007 roku, strzelił kolega Zbigniew Terlik. Waga w skupie wyniosła 137 kg. Niesty odyniec miał połamane szable, ale za to dorodne fajki z pięknymi opaleniami.

Kol. Zbigniew Terlik z odyńcem

27 września 2007r. w łowisku Palestyna kol. Roman Kulpa strzelił byka o wadze tuszy 158 kg, masie wieńca 6,8 kg. Ocenionego na 8-9 lat.

Kol. Roman Kulpa z życiowym bykiem

Podczas ponowy, 14 listoada 2007r.,  kol. Andrzej Nędzi pozyskał odyńca w okolicach Kielm o wadze 143,5 kg. Strzelił go o godzinie czternastej.

Kol. Andrzej Nędzi z odyńcem

W latach 2007 i 2008 gościliśmy na polowaniach komercyjnych myśliwych z Danii. Było to małżeństwo Mona i Jan Espensen. W 2007 roku wśród rogaczy strzelonych przez Monę dwa zostały wycenione jako brązowe medale w punktacji CIC.

Rogacze z 2007 roku. Prawy 113,37 pkt., lewy 108,10 pkt.

Jeszcze większe trofea zdobyła Mona V. Espensen w 2008 roku. Małżonkowie, w sumie strzelili 19 rogaczy, z czego jeden otrzymał złoty medal, a drugi brązowy medal.

Mona z rogaczami strzelonymi w 2008 r. Prawy: złoty medal, 137,74 pkt., lewy 109,2 pkt.

18 maja 2008 r. odbyło się Sprawozdawcze Walne Zgromadzenie Członków Koła. Zgromadzenie przebiegło spokojnie. Podjęliśmy uchwałę, z której najważniejszy punkt, to postanowienie pamiątkowego obelisku w 2009 roku, z okazji 65 - lecia powstania koła. W dniu Walnego koło liczyło 49 myśliwych macierzystych, 1 myśliwy niemacierzysty i 5 kandydatów. Zarząd nadal pracuje w składzie: kol. kol. Roman Kulpa - prezes, Marian Maślanka - łowczy, Marian Piecek - podłowczy, Antoni Downarowicz - skarbnik i Andrzej Czapliński - sekretarz.

Zarząd podczas Walnego Zgromadzenia

W 2008 roku wszyscy mieliśmy już mundury galowe

Z początkiem czerwca 2008 roku zmarł nagle nasz kolega Adam Branicki. Podrzeb odbył się 9 czerwca 2008 roku w Malborku.

Śp. Adam Branicki

W czerwcu 2008 r. gościliśmy na polowaniu komercyjnym znakomitego fotografika z Niemiec, na stałe współpracującego z czasopismem myśliwskim "Wild und Hund", Burkharda  Winsmanna - Steins. W nasze łowiska przyciągnęły nie tylko rogacze, ale przede wszystkim "Kamienie Wilhelma". Myśliwy strzelił dwa selekcyjne rogacze i sfotografował kamienie.

Burkhard Winsmann - Steins z prawej z tłumaczem Jerzym Bednarkiem

Podczas okręgowych obchodów 85 - lecia powstania Polskiego Związku Łowieckiego nasz prezes kol. Roman Kulpa zstał odznaczony Medale Zasługi Dla Łowiectwa Elbląskiego Okręgu PZŁ. Uroczystość odbyła się 14 września 2008 r. w Elblągu.

Tego samego dnia kol. Piotr Juchno strzelił swojego pierwszego byka. Waga tuszy 160 kg. Nieregularny ósmak.

Kol. Piotr Juchno

Podczas okręgowych obchodów hubertowskich, które odbyły się 3 listopada 2008 r. w Elblągu trzej nasi koledzy zostali odznaczeni Medalem Zasługi Dla Łowiectwa Elbląskiego Okręgu PZŁ.

Od lewej: kol.kol. Andrzej Czapliński, Marian Maślanka i Antoni Downarowicz

1 maja 2009 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się Walne Sprawozdawcze Zgromadzenie Członków Koła. Zarząd otrzymał absolutorium i działa nadal w niezmienionym składzie.

Od lewej: sekretarz kol. A. Czapliński, prezes kol. Roman Kulpa, skarbnik kol. A. Downarowicz i łowczy kol. M. Maślanka. Podłowczy kol. M. Piecek wykonuje fotografię.

W dniach 25 - 29 maja 2009 r. gościliśmy, po raz drugi z rzędu, fotografika Wild und Hunda - Burkharda Winsmanna - Steins na polowaniu dewizowym.

Burkhard Winsmann - Steins

19 lipca 2009 r., w Przezmarku odbyła się impreza z okazji 55 lecia powstania naszego koła. Rozpoczęliśmy ją mszą hubertowską w miejscowym kościele, by potem w zajeździe "Ostoja" odbyć część oficjalną i biesiadę myśliwską. Podczas częśći oficjalnej udekorowano nasz sztandar przyznanym dla koła Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.

Sztandar dekorują: kol. Wieńczysław Tylkowski - łowczy okręgowy i kol. Bolesław Szatrański - przewodniczący Komisji Kultury Łowieckiej EORŁ

Akt nadania

Ponadto Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczono kol. kol. Mariana Piecek i Stanisława Bujalskiego.

Brązowe Medale Zasługi Łowieckiej otrzymali kol. kol. Andrzej Nędzi, Przemysław Kulpa, Dariusz Harasimowicz, Grzegorz Łepek, Jan Juchno, Piotr Szymborski i Tadeusz Paluch.

Z okazji Jubileuszu Zarząd koła ufundował dla wszystkich zaproszonych gości, myśliwych i kandydatów łowieckich pamiątkowe statuetki i noże myśliwskie.

Statuetka

Pamiątkowy nóż myśliwski

W dniu Jubileuszu koło liczy 50 myśliwych macierzystych, 1 myśliwy niemacierzysty i 4 kandydatów łowieckich.

 

Podczas Jubileuszu wystąpił, po raz pierwszy, nowy poczet sztandarowy koła.

Od lewej: Marcin Maślanka, Andrzej Piecek i Jacek Paluch

W 2009 r. przyjęto do koła, na członka, kobietę. Nasza "Diana" nazywa się Justyna Maślanka i wraz z Marcinem Maślanka tworzą myśliwskie małżeństwo.

8 maja 2010 r. odbyło się Walne Sprawozdawczo - Wyborcze Zgromadzenie Członków Koła. Na następną kadencję ponownie wybrano zarząd, który w tym składzie działa od 2005 r. Prezesem ponownie został kol. Roman Kulpa, łowczym kol. Marian Maślanka, podłowczym kol. Marian Piecek, sekretarzem kol. Andrzej Czapliński i skarbnikiem kol. Antoni Downarowicz.

Zarząd koła

Wybrano nową Komisję Rewizyjną. Najwięcej głosów otrzymali koledzy: Aleksander Dyląg - przewodnicący, Mariusz Makowski - członek i Dariusz Harasimowicz - członek.

Komisja Rewizyjna koła

Na delegatów na Okręgowy Zjazd Delegatów wybrano kolegów: Romana Kulpę i Andrzeja Czaplińskiego. Aktualny stan osobowy koła na Walnym Zgromadzeniu to 52 myśliwych (w tym 1 niemacierzysty) i 7 kandydatów łowieckich.

W maju 2010 r., na własną prośbę, odeszło z koła dwóch kolegów: Krzysztof Zasowski i Jan Skabara.

6 lipca 2010 r., na Cmentarzu Komunalnym w Dzierzgoniu, pożegnaliśmy naszego kolegę Mariana Chamerskiego. Przegrał w walce z nieuleczalną chorobą.

16 lipca 2010 r. w Elblągu odbył się III Okręgowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego. Uczestniczyli w nim nasi koledzy Roman Kulpa i Andrzej Czapliński, jako delegaci z naszego koła.

Kolega Roman Kulpa został członkiem nowej Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej, zaś kol. Andrzej Czapliński będzie kandydował na przewodniczącego Komisji Kultury Łowieckiej EORŁ.

Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka, na posiedzeniu w dniu 16 sierpnia 2010 r., powołała kol. Andrzeja Czaplińskiego na Przewodniczącego Komisji Kultury EORŁ.

Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków Koła z dnia 8 maja 2010 r. w § 7 ustanowiła odznakę Zasłużony dla K.Ł. "Knieja" i nałożyła na Zarząd koła obowiązek oprawowania graficznego odznaki, regulaminu i sposobu jej przyznawania.

W grudniu 2010 r., działając na podstawie Uchwały Zarządu nr 1/10 z dnia 5 sierpnia 2010 r. oraz Regulaminu Przyznawania Medalu "Zasłużony dla Koła Łowieckiego "Knieja" w Starym Dzierzgoniu", Zarząd koła nadał uchwałą Zarządu nr 2/2010 z dnia 31.12.2010 r.: Złoty Medal Zasłużony dla K. Ł. "Knieja" w Starym Dzierzgoniu: kol. Józefowi Pawlakowi, kol. Adolfowi Gryniczowi, kol. Janowi Juchno, kol. Stanisławowi Bujalskiemu oraz kol. Gabrielowi Ewiakowi. Srebrny Medal otrzymali koledzy:  Roman Kulpa, Stanisław Rudnicki, Marian Piecek, Antoni Downarowicz,  Marian Maślanka,  Roman Brzózka, Tadeusz Korol, Waldemar Tersa,  Jan Niksiński  i Andrzej Nędzi. Brązowe: Edward Łoś, Janusz Żuk,  Przemysław Kulpa, Piotr Juchno, Piotr Szymborski,  Zenon Herdzik, Witold Jówko, Ryszard Kwolek, Tadeusz Paluch,  Bogusław Pietrzak,  Wiesław Trzaska, Dariusz Harasimowicz  Grzegorz Łepek, Grzegorz Paluch, Zbigniew Terlik, Andrzej Czapliński,  Janusz Gida i  Robert Śleszyński.

 

Zmieniony ( Piątek, 07 Maj 2021 16:14 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS