Kol. Kamil Downarowicz ożenił się
Miło nam donieść, że nasz kolega Kamil Downarowicz zmienił stan cywilny. Upolował sobie żonę a właściwie wpadł w zastawione przez nią sidła. Jego wybranką jest urocza Sylwia Stefaniak. Ślub, który odbył się 1 sierpnia 2015 r. w kościele parafialnym p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Starym Dzierzgoniu, obfitował w wiele elementów łowieckich.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Z życia Koła 2019
Polowanie sylwestrowe - 2019 r. Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 02 Styczeń 2020 13:14
Właściciele wielkich majątków ziemskich Sylwestra rozpoczynali zwykle od polowań, na które udawano się saniami. W przerwach między odstrzałami zwierzyny (polowano przeważnie na zające i dziki) palono ogniska, przy których ogrzewano się oraz jedzono posiłek - Podawano wcześniej przygotowane zakąski, gorące i zimne. Był też rozgrzewający toast z gorzałki lub koniaku. Około pierwszej po południu rozjeżdżano się na nowe stanowiska w nowym rewirze. Powtarzało się więc raz jeszcze to samo, a już prawie o zmierzchu, po odtrąbieniu końca polowania, wszyscy wracali do domów. Polowanie sylwestrowe to obyczaj nowy. Jego rodowód sięga przełomu XIX i XX wieku. Słychać w nim echa tradycyjnego, prastarego polowania wigilijnego. W drugiej połowie XX wieku w niektórych kołach łowieckich istotnie zastępowało polowanie wigilijne.
Więcej…
 
Polowanie wigilijne - 2019 r. Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 26 Grudzień 2019 10:32
Myśliwi w szczególny sposób obchodzą przeddzień Bożego Narodzenia: organizują polowanie wigilijne. Co to takiego jest? Jaka jest historia polowania wigilijnego? Z jakim pogańskim świętem związana jest chrześcijańska Wigilia? Na jakie zwierzęta polowało się kiedyś w czasie polowania wigilijnego, a na jakie poluje się dziś? Bez czego nie może się obejść polowanie 24 grudnia? Mówi się o tradycyjnym polowaniu wigilijnym, jednak jeżeli sięgniemy trochę głębiej i poszperamy w historii, to dowiemy się, że polowania te były organizowane dużo wcześniej niż tradycyjne świąteczne kolacje.
 
24 grudnia to data związana ściśle z przesileniem zimowym, a więc momentem, kiedy noce stają się coraz krótsze, a dni coraz dłuższe (symbolicznie: Słońce jako dawca światła wygrywa nad złem – ciemnością). Ludy pogańskie składały wtedy ofiary ku czci swoich bogów (zależnie od ludności: Welesowi, Odynowi i wielu innym). Chrześcijanie z czasem przejęli te daty i umieścili je w swoim kalendarzu. Dlaczego właśnie te, a nie inne? Otóż były one już tak bardzo popularne, że zmiana byłaby nienaturalna, a tak zmieniły się tylko nazwy świąt i bogów, do którego są zanoszone modlitwy, a czas został ten sam.

Polowanie wigilijne jest tak podniosłym wydarzeniem nie tylko ze względu na dawne przesilenie zimowe i związane z nim święta, czy dzisiejsze obchody wigilii świąt Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim dlatego, że dawniej to właśnie 24 grudnia rozpoczynano sezon polowań na zwierzynę grubą. Czas ten wydawał się odpowiedni, ponieważ wtedy (nie tak jak dziś) bagna i inne tereny podmokłe były zamarznięte, co umożliwiało dotarcie do większości kryjówek, w których schowała się zwierzyna. Poza tym, kiedy na ziemi zalegał śnieg, tropienie zwierząt było znacznie prostsze.
 
W kulturze bardzo popularne jest powiedzenie „jaka Wigilia, taki cały rok”. W wielu domach przykłada się wielką wagę do tego, żeby w ten dzień się nie pokłócić, żeby panowała miła atmosfera, bo wierzy się, że to przełoży się na nadchodzący rok kalendarzowy. Myśliwi mają podobne podejście, udają się na polowanie w Wigilię, ponieważ wierzą, że jeżeli chociaż małą część tego wyjątkowego dnia spędzą w lesie, obcując z przyrodą i swoimi kolegami, to cały kolejny rok będzie w to obfitował. Podobnie rzecz ma się w przypadku zwierzyny: łowcy wierzą, że jeżeli upolują coś 24 grudnia, to na przyszłych łowach także odniosą sukces. Dobry zwyczaj mówi jednak o tym, żeby większość zwierzyny puszczać wolno, co nie wpłynie negatywnie na pomyślność polowań w kolejnym sezonie.
Zmieniony ( Czwartek, 26 Grudzień 2019 18:22 )
Więcej…
 
Polowanie zbiorowe dnia 21 grudnia 2019 Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 26 Grudzień 2019 01:55
Dnia 21 grudnia 2019 r. spotkaliśmy się aby zapolować zbiorowo. Tym razem było nas siedemnastu, co zważywszy na ostatnie polowania zbiorowe, było niezłą frekwencją. Polowanie prowadził kol. Przemek Sinko. Pogoda była "pod psem", ale niestety tego roku jest wyjątkowo ciepło i pochmurnie. Było sześciu  naganiaczy, wśród nich stały jej uczestnik - kandydat łowiecki kol. Krystian Rutkowski.
Zmieniony ( Poniedziałek, 30 Grudzień 2019 13:58 )
Więcej…
 
Okręgowe spotkanie wigilijne Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Czwartek, 19 Grudzień 2019 08:53
Członek Naczelnej Rady Łowieckiej kol. Jan Kantypowicz, łowczy okręgowy kol. Przemysław Szkutnik oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu zaprosili prezesów i łowczych elbląskich kół łowieckich, przewodniczących Komisji Problemowych działających przy Zarządzie Okręgowym oraz działaczy łowieckich Elbląskiego Okręgu PZŁ na Spotkanie Wigilijne, które odbyło się 18 grudnia 2019 r. w Centrum Gastronomiczno - Rekreacyjnym "Nowa Holandia" w Elblągu.
Zmieniony ( Czwartek, 19 Grudzień 2019 14:02 )
Więcej…
 
Polowanie zbiorowe dnia 14 grudnia 2019 Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Sobota, 14 Grudzień 2019 16:59

Kolejne polowanie zbiorowe odbyliśmy 14 grudnia 2019 r zaczynając je od łowiska "Ostrogi". Polowanie prowadził kol. Grzegorz Łepek a polowało jedenastu myśliwych. Tradycyjnie łowy rozpoczęła odprawa prowadzona przez prowadzącego polowanie.

Zmieniony ( Sobota, 14 Grudzień 2019 18:16 )
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 12
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS