Nasze byki podczas wyceny z medalami
We wtorek 4 marca 2015 r., w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu, odbyła się wycena medalowa wieńców, byków jelenia europejskiego, według punktacji CIC. Nasze koło przedstawiło dwa wieńce - kolegów:  Antoniego Downarowicz i Piotra Juchno.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Język łowiecki Drukuj
Piątek, 01 Grudzień 2006 20:03

Początki polskiego języka łowieckiego sięgają okresu panowania Kazimierza Wielkiego, a więc XIV wieku. Oczywiście język łowiecki w ciągu stuleci uległ zmianie i ciągle zmienia się i rozwija. Zawsze jednak w kręgach myśliwych polskich przestrzegano obowiązku używania języka łowieckiego. Do dnia dzisiejszego adepci łowiectwa muszą zdać egzamin z umiejętności posługiwania się językiem łowieckim. Język łowiecki zamiennie nazywany jest gwarą łowiecką.

Zmieniony ( Czwartek, 03 Grudzień 2009 22:59 )
Więcej…
 
Jeleń Drukuj
Środa, 06 Grudzień 2006 21:50

Samca jelenia nazywamy bykiem, samicę łanią, młode cielętami, cielę rodzaju męskiego jelonkiem, młodego niedojrzałego byka odpędzonego od łani przez byka stadnego - chłystem. Jelenie zaliczamy na równi z łosiem, danielem i sarną do zwierzyny płowej. Jelenie bywają przechodne (wędrowne) i osiadłe (lęgowe lub gniazdowe). Na głowie byk nosi wieniec (oręż), wyrastający z pni (możdżeni) i składający się z tyk z odnogami (gałęziami).

Zmieniony ( Czwartek, 03 Grudzień 2009 22:19 )
Więcej…
 
Sarna Drukuj
Środa, 06 Grudzień 2006 21:51

Samca zwiemy kozłem lub rogaczem (reg. sar, sarn, sarnik, saniuk), samicę kozą (reg. siutą), młode sysakami lub koźlętami. Na głowie kozioł nosi parostki, które, na równi z resztą samców zwierzyny płowej, zrzucających swoje-poroża w późniejszym czasie, zrzuca co roku pod koniec października lub w listopadzie, po czym, od drugiej połowy grudnia, wykształca (wkłada) nowe. Roczny kozioł (w drugim roku życia) jest normalnie szpiczakiem, w dobrych łowiskach bywa widłakiem, a nawet szóstakiem (tzn. ma trzy odnogi na każdej tyce lub przynajmniej na jednej).

Zmieniony ( Czwartek, 03 Grudzień 2009 22:27 )
Więcej…
 
Dzik Drukuj
Środa, 06 Grudzień 2006 21:52

Młode dziki  (do 1 roku życia), noszące suknię prążkowaną mniej więcej do września, to warchlaki, dwuletnie zwą się przelatkami (reg. paciukami), a samce 3—4-letnie nazywamy wycinkami. Samica to locha, w późniejszym wieku, gdy chodzi samotnie w stadzie - samura. Samca, który osiągnął dojrzały wiek, nazywamy odyńcem, a jeśli trzyma się osobno - pojedynkiem. Zależnie od swoich cech odyniec może być dobry, gruby lub kapitalny.

Zmieniony ( Niedziela, 03 Październik 2010 13:00 )
Więcej…
 
Lis Drukuj
Środa, 06 Grudzień 2006 21:53

Samca nazywamy lisem lub psem, samicę - liszką, lisicą lub suką, młode liskami, lisiętami lub szczeniętami, a jesienią - niedoliskami. Lis nosi skórę lub futro (z wł osem), podszyte puchem. Ma mordę z kęsami i kłami, ślepia i uszy. Lis doskonale wietrzy, jego nos to wietrznik. Kita lisa jest długa i puszysta, zakończona przeważnie kiścią białych włosów, zwaną-kwiatem. Bywają lisy nie ozdobione kwiatem.

Zmieniony ( Czwartek, 03 Grudzień 2009 22:39 )
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS