Kultura łowiecka to całokształt materialnych i duchowych osiągnięć łowiectwa na przestrzeni wieków. W jej zakres wchodzi m.in. literatura myśliwska, malarstwo, rzeźba, muzyka, język łowiecki, tradycje, zwyczaje itp. Kultura łowiecka to jest tak naprawdę cała nasza spuścizna, wielkie tradycje, które odziedziczyliśmy po naszych przodkach. To wszystkie nasze łowieckie obrzędy, które kultywujemy. Polowanie, myślistwo, łowiectwo jest wpisane w kulturę narodową ale też światową i dzieje człowieka od samego początku. Z czasem polowania, łowiectwo obrosło różnymi zasadami, zaczął się tworzyć charakterystyczny dla tej grupy obyczaj, zasady postępowania, które musiały być ściśle przestrzegane. Myśliwi potrafią połączyć miłość do przyrody z umiłowaniem polskiego dziedzictwa narodowego. Są nie tylko spadkobiercami przepięknych kart historii, wyjątkowej tradycji i kultury łowieckiej, ale także tworzą ją codziennie na nowo. W nowoczesnym świecie stają się jedną z nielicznych grup społecznych, dla których dokonania poprzednich pokoleń nie są archaiczne, a stanową niezwykłą wartość.
W naszym kole i Elbląskim Okręgu Łowieckim szeroko pojęta kultura łowiecka zawsze była ważnym elementem całego łowiectwa. Szerzyły ją i propagowały specjalnie do tego powołane komisje. W latach 1945 - 1975 r. obwody łowieckie obecnego elbląskiego okręgu PZŁ leżały w obszarze administracyjnym dwóch województw: gdańskiego - z powiatami: Nowy Dwór Gdański, Malbork, Sztum, Kwidzyn i Elbląg oraz olsztyńskiego - z powiatami: Braniewo, Pasłęk, Iława, Susz. W latach 1945 - 1975 na terenie obecnego okręgu, strukturami organizacyjnymi związku były powiatowe rady łowieckie, należące do WRŁ, województwa gdańskiego.
Powojenną historię łowiectwa elbląskiego cytując, wydanej w 1999 roku, książki Bolesława Smagały pt. "Łowiectwo Elbląskie". "Uchwałą Rady Ministrów Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej z dnia 7 lipca 1945 roku o tymczasowym podziale administracyjnym kraju, wojewodzie gdańskiemu nadano uprawnienia pełnomocnika okręgowego Rządu RP na Elbląg. Tym samym miasto weszło w skład terytorialny województwa gdańskiego.(...) Już w 1945 roku na terenie województwa gdańskiego prowadził aktywną działalność organizatorską kierownik inspektoratu łowiectwa w Oddziale Dyrekcji Lasów Państwowych w Sopocie Henryk Górski, który był znanym działaczem łowieckim już w okresie międzywojennym. Już w 1945 roku spotkał się w Elblągu z grupą działaczy, którzy przed wojną nie należeli do PZŁ. Byli to: Michał Janiszewski, Franciszek Piwowar, Leonard Firmaniuk, sędzia Murawski, wiceprezydent Elbląga Orzechowski, Debacki. (...) Informacje źródłowe o początkach organizowania się myśliwych na ziemi elbląskiej pierwszych powojennych latach są fragmentaryczne. (...) Kalendarz myśliwski z 1948 roku podaje, że w owym czasie łowczym powiatowym był Józef Grabowski zatrudniony w starostwie powiatowym, w 1950 roku łowczym był ówczesny nadleśniczy nadleśnictwa Elbląg Borys Dubrowiecki. a podłowczymi Paweł Kosorałło i Jachowski (brak imienia). (...)".
Na terenach wyzwolonych władzę przejmowała polska administracja Zaczęli przybywać pierwsi osadnicy z różnych regionów kraju i zagranicy. Repatrianci z terenów wschodnich byłej II Rzeczpospolitej, a także reemigranci z Europy Zachodniej. Wśród przybyłych byli też myśliwi. To oni zaczęli organizować Polski Związek Łowiecki i jego struktury. Okres lat 1945 - 1950, to poznawanie terenów polowań i zakładanie pierwszych kół łowieckich.
W monografii pt. "Ćwierćwiecze Elbląskiej Wojewódzkiej Organizacji Łowieckiej 1975 - 1999" Michał Baraniak pisze: "W tym kłębowisku ludzkim byli też tacy, dla których jedynym celem dostania się do Polskiego Związku Łowieckiego było zalegalizowanie uprawianego kłusownictwa lub legalne zdobywanie mięsa w trudnym okresie aprowizacyjnym. Z balastem tym walczyć musieli myśliwi - działacze Związku. Szereg ludzi skrzywdzono, nie wydając im pozwolenia na broń myśliwską, przyczepiając im etykietki "wroga klasowego" , "kułaka" lub "niepewnego politycznie". Kol. Franciszek Szymborski
Na terenie Starego Dzierzgonia już w 1945 roku, osadnik wojskowy Franciszek Szymborski pełnił funkcję łowczego gminnego. Na początku 1946 roku Józef Grabowski, Jan Stankiewicz, Henryk Brodowski, Mościcki (brak imienia) i Michał Janiszewski utworzyli Koło Łowieckie w Elblągu, którego głównym celem był wybór delegata na Walne Zgromadzenie PZŁ. Odbyło się ono 26 czerwca 1946 roku. Już rok później w 1947 koło przestało istnieć. Nie pozostała żadna dokumentacja po tym kole. Pozostały jedynie pieczątki. Pieczątki z 1946 r.
Trzeba zaznaczyć, że koło te nie było kołem w dzisiejszym rozumieniu łowiectwa. Myśliwi nie posiadali broni myśliwskiej i nie dzierżawili obwodów łowieckich. Stanowili terenowe zaplecze dla organizującej się Naczelnej Rady Łowieckiej i Łowczego Wojewódzkiego.
Pierwsze koła łowieckie powstawały głównie przy wojsku i milicji. Koła cywilne wywodziły się z członków sekcji myśliwsko - strzeleckich klubów sportowych "Gwardia" (1948) i ZKS "Stal" Zamech (1949), np. Koło Łowieckie "Dzik" w Malborku (1945 r.) istniejące najpierw jako sekcja strzelecko - myśliwska oraz pierwsze koło cywilne, Koło Łowieckie "Knieja" w Kwidzynie (1945 r.), następnie powstałe w 1947 roku Koło Łowieckie "Rogacz" w Elblągu oraz założone w 1949 roku Koło Łowieckie nr 1 w Elblągu. Myśliwi kwidzyńscy w lesie ryjewskim - listopad 1947 r. Drugi od lewej Tadeusz Kadela, następnie Jan Janiuk oraz kol. Krajnik (imię nieznane). Fot. archiwum kol. T. Janiuka
W tymże, 1949 roku, powstały jeszcze Wojskowe Koło Łowieckie "Żubr" nr 242 oraz Wojskowe Koło Łowieckie "Odyniec" nr 237. Trzeba zaznaczyć, że w tamtych latach działał niezależny od PZŁ Wojskowy Związek Łowiecki. Cywilne koła faktyczną działalność mogły prowadzić dopiero od 1954 roku po ukazaniu się dekretu Prezydenta Rzeczpospolitej o prawie łowieckim i wejściu w życie statutu PZŁ w 1953 roku. Podzielono wtedy kraj na obwody łowieckie, koła uzyskały osobowość prawną, prawo do dzierżawienia obwodów łowieckich. Rozpoczął się okres działalności łowieckiej respektującej wymagania prawa łowieckiego. Wszyscy myśliwi musieli zostać członkami PZŁ. W miejsce istniejących dotąd stowarzyszeń łowieckich wprowadzono koła łowieckie. W skład PZŁ wcielony został Wojskowy Związek Łowiecki, który jako szeregowe koło łowieckie zobowiązany został do przestrzegania zarządzeń naczelnych władz i organów Polskiego Związku Łowieckiego. W tamtych latach nie przywiązywano zbytniej wagi do dokumentowania struktur organizacyjnych. Kronika XXX - lecia WKŁ "Odyniec" w Elblągu podaje, że w 1946 roku powstała Powiatowa Rada Łowiecka w Elblągu w składzie: przewodniczący - kol. Orzechowski (imię nieznane), sekretarz - kol. Michał Janiszewski i łowczy powiatowy - kol. Józef Grabowski. W owym czasie łowczych powiatowych powoływał łowczy wojewódzki. Istnieje w dokumentach potwierdzenie odnośnie kol. Józefa Grabowskiego. Statut PZŁ z 1 maja 1953 roku zlikwidował Powiatowe Rady Łowieckie, które dopiero z chwilą wejścia w życie ustawy o ochronie zwierząt łownych, prawie łowieckim z 17 czerwca 1959 roku, ponownie powołano. W 1959 r. w Elblągu została wybrana nowa Powiatowa Rada Łowiecka. Łowczym Powiatowym zostaje nadal kol. Michał Janiszewski (Łowczy Powiatowy w latach 1947 - 1960). W 1960 roku zastąpił go na tej funkcji ppłk Roman Peciak z WKŁ "Odyniec" W 1961 r. Łowczym Powiatowym wybrano kol. Juliana Jarosza z KŁ. Nr 1, zastąpił go w 1962 r. płk Władysław Krukierek z WKŁ "Odyniec". Nie jest znany pełen skład Powiatowej Rady Łowieckiej w latach 1959 - 1961. Istnieje pierwszy dokument z 1962 roku, który podaje pierwszy, pełny skład Powiatowej Rady Łowieckiej w Elblągu: przewodniczący - kol. Władysław Krukierek, wiceprzewodniczący - kol. Jan Sokołowski, członek - kol. Edward Kot, członek - kol. Michał Janiszewski, członek - kol. Tadeusz Haliniak. Od 1963 roku nastąpiła stabilizacja na funkcji Łowczego Powiatowego. Pełnił ją do 1969 roku kol. Stefan Rusin z KŁ nr 1. Po powołaniu na kierownika OHZ PZŁ w Pelplinie zastąpił go kol. Antoni Sułkowski z KŁ "Rogacz". W 1972 r. Łowczym Powiatowym został kol. Mieczysław Ciesielski, ówczesny prezes KŁ "Odyniec", który pełnił tę funkcję do 1975 roku.
W latach 1975 – 1999 reforma administracyjna Polski spowodowała powstanie 49 województw, w tym województwa elbląskiego i likwidację powiatów. Przed 1975 rokiem Kolo Łowieckie „Knieja” w Starym Dzierzgoniu leżało w granicach województwa olsztyńskiego i brak danych o działaniach ciał statutowych PZŁ w tym województwie w latach 1954 – 1974 zajmujących się kulturą łowiecką. Za to na podstawie książki pt. „Ćwierćwiecze Elbląskiej Organizacji Łowieckiej 1975-1999” autorstwa kol. Michała Baraniaka wiemy, że w tych latach propagowaniem i szerzeniem kultury łowieckiej zajmowała się Komisja Propagandy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu. Swoją drogą nazwa wspomnianej komisji brzmi paskudnie i trąci minionym okresem i czasami PRL-u.
Komisja Propagandy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu na lata 1976-1981 w składzie: przewodniczący kol. Marian Zdziech, członkowie kol.kol. Henryk Lisowski, Kazimierz Gniado, Marian Prykowski.
Komisja Propagandy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu na lata 1981-1986 w składzie: przewodniczący kol. Janusz Badecki, członkowie kol.kol. Antoni Rościszewski, Marian Prykowski, Henryk Grenczyk.
Komisja Propagandy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu na lata 1986-1990 w składzie: przewodniczący kol. Władysław Dubacki, członkowie kol.kol. Mieczysław Abraszek, Zbigniew Kłopotowski, Grzegorz Marusa, Władysław Piotrowski.
Komisja Propagandy Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu na lata 1990-1995 w składzie: przewodniczący kol. Władysław Dubacki, członkowie kol.kol. Mieczysław Abraszek, Grzegorz Marusa, Zbigniew Kłopotowski, Krystyna Grynicz z KŁ. „Knieja” Stary Dzierzgoń, Brunon Sarnowski. Kol. Krystyna Grynicz Komisja Propagandy, Etyki i Tradycji Łowieckich Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu na lata 1995-1999 w składzie: przewodniczący kol. Mieczysław Abraszek, wiceprzewodniczący kol. Bolesław Szatrański, sekretarz kol. Ryszard Klim, członkowie kol.kol. Michał Baraniak, Stanisław Orłowski, Piotr Biernat, Jerzy Łacina, Grzegorz Marusa, Czesław Nawrot, Czesław Żak.
Po likwidacji poprzedniego podziału na województwa i likwidacji województwa elbląskiego a tym samym Wojewódzkich Rad łowieckich, zgodnie z Uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej, zwołano w dniu 15 września 2000 r. Nadzwyczajny Zjazd Delegatów PZŁ i powołano Elbląską Okręgową Radę Łowiecką oraz Okręgi Łowieckie na terenie byłych województw w liczbie 49.
Powstała zatem Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka pierwszej kadencji na lata 2000-2005. W dalszej kolejności EORŁ, dnia 25 października 2000 r. powołała organa w tym: Komisję Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckich EORŁ, na lata 2000-2005, w składzie: kol. Bolesław Szatrański - przewodniczący, członkowie: kol.kol. Michał Baraniak, Stanisław Łaga, Andrzej Czapliński z KŁ. „Knieja” Stary Dzierzgoń, Leszek Parus, Stanisław Orłowski, Adam Walczyński, Zbigniew Zwolenkiewicz, Jan Łaszkiewicz.
Kol. Bolesław Szatrański
Po upływie pięcioletniej kadencji Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2005 r. powołała następne organy wykonawcze i komisje problemowe, w tym: Komisję Kultury Łowieckiej EORŁ, na lata 2005-2010, w składzie: przewodniczący - kol. Bolesław Szatrański, sekretarz - kol. Piotr Cegiel, członkowie: kol.kol. Andrzej Czapliński z KŁ. „Knieja” Stary Dzierzgoń, Stanisław Łaga, Andrzej Mularczyk, Leszek Parus, Zbigniew Zwolenkiewicz, Zygmunt Smoliński, Jerzy Przybylski.
Członkowie Komisji Kultury w 2005 roku. Od lewej koledzy: Leszek Parus, Andrzej Czapliński, Stanisław Łaga, Bolesław Szatrański, Andrzej Mularczyk, Zygmunt Smoliński, Zbigniew Zwolenkiewicz Pisząc o historii upowszechniania kultury łowieckiej, w latach 2000 - 2010, należy wspomnieć o ogromnych zasługach jakie wniosła w tej materii Komisja Kultury Łowieckiej (przedtem Komisja Etyki, Tradycji i Zwyczajów Łowieckch) kierowana przez kol. Bolesława Szatrańskiego. Kol. Bolesław Szatrański
Kol. Bolesław Szatrański kierował pracami tej komisji właśnie w latach 2000 - 2010. Za Jego kadencji powstało wiele przedsięwzięć kulturalnych w zakresie promocji łowiectwa na terenie Elbląskiego Okręgu PZŁ. W 2010 r. zrezygnował z prowadzenia Komisji "namaszczając" swojego następcę kol. Andrzeja Czaplińskiego. Nadal jednak pozostaje członkiem Komisji Kultury i swoim doświadczeniem wspiera jej członków. Drugim, niezwykle ważnym członkiem Komisji był już niestety nieżyjący "człowiek - instytucja" we władzach WRŁ i EORŁ kol. Stanisław Łaga. Zmarł w październiku 2010 r. Wspólnie z kol. Bolesławem Szatrańskim tworzyli duet, który wywarł pozytywne piętno na kulturze łowieckiej, jej rozwoju i rozpowszechnianiu wśród kolejnych pokoleń elbląskich myśliwych. Śp. kol. Stanisław Łaga Śp. kol. Stanisław Łaga był jednym z twórców siły elbląskiego łowiectwa. Związany z nim właściwie od początku. Z chwilą powstania województwa elbląskiego przewodniczył pierwszemu Wojewódzkiemu Zjazdowi Delegatów w kwietniu 1975 r. Od tego roku był niezmiennie we władzach naszego okręgu. Przez całe lata związany, szczególnie z pionem szkolenia, wykształcił masę myśliwych z zakresu budowy broni myśliwskiej, balistyki, bezpieczeństwa w posługiwaniu się bronią myśliwską, której był zresztą namiętnym kolekcjonerem. Któż ze starszych wiekiem myśliwych nie pamięta słynnej "dziwerówki" i pytań na egzaminach niby prostych ale przyprawiających o ból głowy. W ostatnim okresie swojej swojej działalności, przez dwie kadencje EORŁ (lata 2000 - 2010), był członkiem Komisji Kultury. Za swoją działalność w Polskim Związku Łowieckim odznaczony był najwyższym odznaczeniem "Złom", medalami wojewódzkimi i okręgowymi. Na Cmentarzu Komunalnym "Dębica" w Elblągu żegnały Go władze okręgu. Prezes kol. Józef Hryniewicz, wiceprezes kol. Zdzisław Rutkowski, łowczy okręgowy kol. Wieńczysław Tylkowski, członkowie i pracownicy Zarządu Okręgowego, delegacje kół łowieckich, przyjaciele i myśliwi. My, jako koło, gościliśmy Go w Starym Dzierzgoniu podczas obrad Komisji Kultury EORŁ oraz innych imprez z zakresu kultury łowieckiej. W kadencji 2010-2015 Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka, na posiedzeniu dnia 16 sierpnia 2010 r. powołała okręgowe organa wykonawcze, kontrolne i postępowania dyscyplinarnego oraz komisje problemowe w tym: Logo wg projektu kol. Pawła Korenia Komisję Kultury EORŁ, na lata 2010-2015, w składzie: przewodniczący - kol. Andrzej Czapliński z KŁ. "Knieja" w Starym Dzierzgoniu, członkowie kol.kol.: Dorota Hryniewicz - KŁ. "Mewa" w Braniewie, Wacław Giecewicz - KŁ. "Cyranka" w Sztumie, Andrzej Mularczyk - KŁ. "Knieja" w Kwidzynie, Leszek Parus KŁ. "Knieja" w Kwidzynie, Dariusz Rubinowski - KŁ. "Żuławy" w Nowym Dworze Gdańskim, Tomasz Sielicki - KŁ. "Dzik" w Braniewie, Bolesław Szatrański - KŁ. "Ponowa" w Elblągu. Komisja Kultury EORŁ w 2011 r. powiększyła się o kol. Pawła Korenia z KŁ. "Ponowa" w Braniewie, a w 2013 r. o kol. Marcina Jaszewskiego z WKŁ. "Żubr" w Elblągu i Ryszarda Hołowińskiego z WKŁ. "Odyniec" w Elblągu. Kol. Andrzej Czapliński W 2013 r. Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka, na wniosek Komisji Kultury EORŁ, uchwaliła Ceremoniał Nadawania i Wręczania Honorowych Kordelasów autorstwa kol. Bolesława Szatrańskiego i Andrzeja Czaplińskiego. Począwszy od 2007 roku w Elbląskim Okręgu PZŁ zaczęto w kołach nadawać Honorowe Kordelasy. Zwyczaj ten zapoczątkowało KŁ. "Cyranka" w Sztumie. W 2011 r. wspólnie z Zarządami Okręgowymi w Olsztynie, Łomży, Suwałkach i Białymstoku wydalano Monografię "Północno - Wschodnia Kraina Łowiecka". W ślad za tym zawiązała się ścisła współpraca z komisjami, odpowiednikami naszej Komisji Kultury i cykliczne spotkania Komisji Kultury Północno-Wschodniej Krainy Łowieckiej z udziałem łowczych okręgowych. Spotkanie łowczych okręgowych i Komisji Kultury Północno - Wschodniej Krainy Łowieckiej, które odbyło się 27 lutego 2013 r., na terenie Suwalskiej Organizacji Łowieckiej, w pięknym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym Nadleśnictwa Ełk "Malinówka". Przedstawiciele Komisji Kultury Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej koledzy: Andrzej Czapliński - przewodniczący, Ryszard Hołowiński, Tomasz Kozłowski i Tadeusz Michalak - sekretarz, podczas, 20 stycznia 2017 roku, w Ciechanowca, zorganizowanego przez łowczego ZO PZŁ w Łomży kol. Jerzego Włostowskiego. Celem spotkania było omówienie współpracy oraz przedstawienie przez przedstawicieli poszczególnych Okręgów PZŁ Północno - Wschodniej Krainy Łowieckiej zorganizowanych imprez w szeroko rozumianym temacie kultury łowieckiej i promocji łowiectwa w 2016 r. Także dokonanie próby ustalenia dat imprez łowieckich w Okręgach na 2017 r. tak, ażeby terminy w poszczególnych Okręgach nie zachodziły na siebie. Spotkanie odbyło się na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. IV Okręgowy Zjazd Delegatów PZŁ zebrał się 10 lipca 2015 r. w Elblągu i wybrał Okręgowe Władze PZŁ IV kadencji na lata 2015 - 2020. Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka: kol. Andrzej Kutkiewicz - KŁ. JENOT Pasłęk, kol. Stanisław Kozłowski - KŁ. DANIEL Kwidzyn, kol. Andrzej Czapliński - KŁ. KNIEJA Stary Dzierzgoń, kol. Andrzej Fortuna - Niestowarzyszony, kol. Wojciech Cieślak - KŁ. DZIK Malbork, kol. Marcin Sarnowski - KŁ. BAŻANT Malbork, kol. Jan Kantypowicz - KŁ. ŻUBR Elbląg, kol. Tadeusz Sienkiewicz - KŁ. SZRON Pieniężno, kol. Sławomir Czapla - KŁ. ROGACZ Malbork, kol. Bolesław Szatrański - KŁ. PONOWA Elbląg, kol. Grzegorz Orłowski - KŁ. BÓBR Pasłęk, kol. Markowicz Roman - KŁ. DARZ BÓR Sztum, kol. Dariusz Rubinowski - KŁ. ŻUŁAWY Nowy Dwór Gdański, kol. Przemysław SZkutnik - KŁ. MEWA Braniewo, kol. Jan Hryniewicz - KŁ. MEWA Braniewo. Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka powołuje uchwałą nr 4/2015 z dnia 12 sierpnia 2015 r., przewodniczących poszczególnych komisji problemowych oraz na członków komisji w tym:
Komisję Kultury na lata 2015-2020 w składzie; przewodniczący: kol. Andrzej Czapliński, sekretarz kol. Tadeusz Michalak, członkowie, kol.kol.: Krzysztof Bieniuk, Wacław Giecewicz, Ryszard Hołowiński, Dorota Hryniewicz, Paweł Koreń - wicerzewodniczący, Andrzej Mularczyk, Tomasz Sielicki, Bolesław Szatrański. W trakcie kadencji dołączono nowych członków: Tomasza Kozłowskiego, Dariusza Kaczora oraz Czesława Błażewicza.
Wyjazdowe posiedzenie Komisji w Brokowie - 17 grudnia 2015 roku
Wyjazdowe posiedzenie Komisji w Przezmarku - 27 stycznia 2017 roku Wyjazdowe posiedzenie Komisji w Bemowiźnie - 5 grudnia 2017 r.
Kol. Andrzej Czapliński
W 2018 roku nastąpiła „rewolucja” w PZŁ. Zlikwidowano Okręgowe Rady Łowieckie, ze względów politycznych zlikwidowano samorządność na szczeblu krajowym i okręgowym m.in. poprzez nominowanie przez politycznego ministra, łowczego krajowego i okręgowego a nie poprzez demokratyczny wybór.
Kol. Andrzej Czapliński zrezygnował z Komisji Kultury w proteście przeciw trybowi powołania łowczego okręgowego Andrzeja Rybickiego, braku możliwości współpracy z nowym Zarządem Okręgowym PZŁ w Elblągu oraz upolitycznieniem PZŁ. Zrezygnował także z prowadzenia Strony internetowej Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu, którą założył i prowadził przez 18 lat. Ostatnie posiedzenia EORŁ w 2018 roku w Elblągu i ... ... siedzibie WKŁ "Żubr" z Elbląga w miejscowości Kwietniewo
Nowy Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu, powołany przez łowczego okręgowego Andrzeja Rybickiego, na posiedzeniu dnia 22 stycznia 2019 roku powołał Komisje Problemowe Uchwałą Zarządu nr 4/2019 w tym:
Komisję Kultury Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu w składzie: przewodniczący Komisji Kultury kol. Ryszard Hołowiński, wiceprzewodniczący kol. Tomasz Kozłowski, sekretarz kol. Tadeusz Michalak z K.Ł. „Bażant Malbork”, członkowie kol.kol. Małgorzata Zabawa, Krystyna Panasiewicz, Dariusz Kaczor, Tadeusz Hermanowicz, Andrzej Mularczyk, Michał Wojtyła, Bolesław Szatrański, Łukasz Szmagliński.
Kol. Ryszard Hołowiński Pierwsze i jedyne posiedzenie Komisji Kultury Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu odbyło się 5 kwietnia 2019 roku w siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu. Od lewej kol. kol.: łowczy okręgowy Andrzej Rybicki, Tadeusz Hermanowicz - członek Komisji Kultury, Dariusz Kaczor - członek Komisji Kultury, Ryszard Hołowiński - przewodniczący Komisji Kultury, Bolesław Szatrański - członek Komisji Kultury, Krystyna Panasiewicz - członek Komisji Kultury Komisja Kultury w tym składzie nie pracowała długo. W 2019 roku odwołano z pełnionej funkcji łowczego okręgowego Andrzeja Rybickiego. Po odwołaniu z funkcji łowczego okręgowego kol. Andrzeja Rybickiego powołano nowy Zarząd Okręgowy PZŁ i powołano na łowczego okręgowego kol. Przemysława Szkutnika. Ten powołał nowy Zarząd Okręgowy PZŁ. Rozwiązano Komisję Kultury i powołano Komisję Kultury i Promocji Łowiectwa w nowym składzie. Nowy Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu powołał komisje problemowe okręgu elbląskiego w tym:
Kol. Przemysław Szkutnik obecny łowczy okręgowy
Komisję Kultury Zarządu Okręgowego w Elblągu w składzie: przewodniczący kol. Tadeusz Michalak, członkowie kol.kol. Czesław Błażewicz, Janusz Bojarczuk, Andrzej Czapliński, Tomasz Glosa, Ryszard Hołowiński, Dariusz Kaczor, Paweł Koreń, Olimpia Mosakowska, Andrzej Mularczyk, Tomasz Sielicki, Małgorzata Zabawa, która od razu zrezygnowała z członka Komisji.
Przy okazji XIX Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej w Kwidzynie dnia 10 września 2019 roku po raz pierwszy spotkała się nowa Komisja Kultury Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu. Podjęto uchwałę w sprawie nowej nazwy Komisji, zatwierdzenia nowego logo Komisji oraz powołaniu na wiceprzewodniczącego Komisji kol. Andrzeja Czaplińskiego oraz powierzenia obowiązku sekretarza Komisji kol. Olimpii Mosakowskiej. Elbląska Komisja Kultury i Promocji Łowiectwa Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu od 10 września 2019 roku działa w składzie: składzie: przewodniczący kol. Tadeusz Michalak, wiceprzewodniczący kol. Andrzej Czapliński, sekretarz kol. Olimpia Mosakowska, członkowie: kol.kol. Czesław Błażewicz, Janusz Bojarczuk, Paweł Koreń, Tomasz Sielicki, Dariusz Kaczor Andrzej Mularczyk, Tomasz Glosa oraz kol. Ryszard Hołowiński.. W 2020 roku na wniosek przewodniczącego Komisji skreślono z członka kol. Tomasza Glosa i powołano na członka ks. Andrzeja Srokę i Tomasz Janiuka. Pracę w owej Komisji zaproponowano także kol. Bolesławowi Szatrańskiemuale wspomniany kolega, po wielu latach pracy i przewodniczenia Komisji, zrezygnował ze względów zdrowotnych i pozostawił sobie wiceprzewodniczenie Okręgowej Kapituły Odznaczeń Łowieckich.
Kol. Tadeusz Michalak
Nowa Komisja ostro wzięła się do pracy. Kolejne posiedzenie Komisji Odbyło się 22 października 2019 roku.
Pierwszy z prawej kol. Tadeusz Michalak - przewodniczący Komisji
W pięknym otoczeniu przyrody, wśród trofeów myśliwskich obradowała Elbląska Komisja Kultury i Promocji Łowiectwa Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu. Komisja spotkała się, na zaproszenie członka Komisji kol. Ryszarda Hołowińskiego, w miejscowości Łęcze k. Elbląga. Następnym zadaniem była organizacja obchodów hubertowskich. Dzień 3 listopada 2019 to dzień, w którym od lat są organizowane Okręgowe Obchody Hubertowskie. Po roku przerwy Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu powrócił do modelu od lat sprawdzonego, czyli mszy hubertowskiej w elbląskiej Katedrze p.w. św. Mikołaja i części oficjalnej w Ratuszu Staromiejskim właśnie w Elblągu. Mszę obsługiwali myśliwi, którzy czuwali nad jej myśliwskim charakterem, zwłaszcza członkowie Elbląskiej Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Elblągu. W ławach świątyni zasiadły władze okręgowe PZŁ z członkiem NRŁ kol. Janem Kantypowiczem i łowczym okręgowym kol. Przemysławem Szkutnikiem na czele, członkowie Zarządu Okręgowego PZŁ, myśliwi - delegacje z kół łowieckich, rodziny i przyjaciele łowiectwa.
Koledzy Andrzej Czapliński i Tadeusz Michalak podczas obchodów Okręgowego Hubertusa w 2019 roku
W piątek 13 grudnia 2019 r. odbyło się w Zajeździe Jonatan w Czerninie spotkanie opłatkowe Elbląskiej Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Elblągu.
Od lewej stoją koledzy: Czesław Błażewicz, Marcin Sarnowski - prezes WKŁ "Bażant" z Malborka, Ryszard Hołowiński, Tomasz Glosa, ks. Andrzej Sroka, Dariusz Kaczor Siedzą od lewej: kol. Tadeusz Michalak - przewodniczący Komisji, kol. Olimpia Mosakowska - sekretarz, kol. Andrzej Czapliński - wiceprzewodniczący
Kol. Tadeusz Michalak
Kol. Olimpia Mosakowska i Andrzej Czapliński
W siedzibie Zarządu Okręgowego PZŁ w Olsztynie, 10 marca 2020 r., spotkali się łowczowie okręgowi i przedstawiciele Komisji Kultury Północno Wschodniej Krainy Łowieckiej. Wśród nich byli: łowczy okręgowy z Elbląga kol. Przemysław Szkutnik praz przewodniczący Komisji kol. Tadeusz Michalak oraz wiceprzewodniczący kol. Andrzej Czapliński. Celem spotkania był powrót do współpracy Komisji Kultury Północno - Wschodniej Krainy Łowieckiej przerwanej przez zawirowania w Polskim Związku Łowieckim w 2018 roku. Koledzy: Andrzej Czapliński i Tadeusz Michalak
Inicjatorem olsztyńskiego spotkania byli koledzy z Olsztyna a w szczególności kol. Zbigniew Korejwo - redaktor naczelny Myśliwca Warmińsko Mazurskiego. Obiecano sobie powrót do spotkań i dalszą kontynuację współpracy. Wszystko jednak pogmatwało. W marcu 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa COVID 19 i od kwietnia 2020 roku weszły obostrzenia, które całkowicie zahamowały prace Komisji. Przypomnijmy, że dobrze rozwijająca się współpraca została zahamowana przez zawirowania jakie dotknęły łowiectwo a tym samym poszczególne Zarządy Okręgowe PZŁ, w tym nasz Elbląski Okręg Łowiecki. Trzeba dodać, że przed pandemią współpracowaliśmy także z Komisją Kultury z Gdańska i wspólnie z nią z innymi Komisjami w kraju. Śmiało można powiedzieć, że w tym okresie byliśmy jedną z najlepszych Komisji Kultury w Polsce, zapraszaną do podzielenia się doświadczeniami w innych okręgach PZŁ.
Spotkanie w Gdańsku w 2017 r. Spotkanie w Woziwodach. Z lewej kol. Jan Mazurowski z Gdańska, kol. Tadeusz Michalak oraz kol. Dariusz Kaczor Przedstawiciele Komisji Kultury Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej, koledzy Paweł Koreń - zastępca przewodniczącego, Tadeusz Michalak – sekretarz Komisji, Wacław Giecewicz i Dariusz Kaczor - czlonkowie, 11 czerwca 2016 r., wzięli udział w posiedzeniu Komisji Kultury Okręgowych Rad Łowieckich Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska i Torunia. Posiedzenie odbyło się na terenie siedziby Nadleśnictwa Woziwoda k/Tucholi, organizatorem i gospodarzem spotkania była Komisja Kultury i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy. Przedstawiciele Komisji Kultury Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej, Koledzy: Andrzej Czapliński - przewodniczący, Tadeusz Michalak - sekretarz i Tomasz Kozłowski, 1 lipca 2017 r., wzięli udział w posiedzeniu Komisji Kultury Okręgowych Rad Łowieckich Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska, Torunia i Włocławka na zamku w Golubiu Dobrzyniu. Ta wiadomość zmroziła wszystkich tych, którzy Go znali i którym bliska jest kultura łowiecka: Wacek nie żyje. Zawsze uśmiechnięty, skory do żartów i sumienny w tym co robił. W sobotę 8 sierpnia 2020 r. odszedł nagle kol. Wacław Giecewicz działacz łowiecki, długoletni członek Elbląskiej Okręgowej Komisji Kultury, myśliwy Koła Łowieckiego Cyranka w Sztumie. Szczególnie zasłużył się w propagowaniu łowiectwa wśród dzieci i młodzieży. Pomysłodawca i przez ponad dwadzieścia lat organizator Konkursu Plastycznego: Jak pomagać i ochraniać zwierzynę w lesie i na polach. Co roku na Konkurs wpływało około tysiąca prac plastycznych ze wszystkich szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych powiatów sztumskiego, malborskiego i kwidzyńskiego. Jak każdy działacz szeroko pojętej kultury łowieckiej nie zawsze był doceniany wśród polujących kolegów ale w naszej pamięci, członków Komisji Kultury w Elblągu, pozostawił trwały ślad i pożegnaliśmy Go, wprawdzie zaocznie, ze smutkiem. Miarą tego jak był niedoceniany w swoim kole łowieckim "Cyranka" w Sztumie niech jest to, że koło nie poinformowało nikogo o dacie pogrzebu. Nie mogliśmy więc Go pożegnać osobiście a był to jeden z najlepszych działaczy krzewiących kulturę łowiecką. Śp. kol. Wacław Giecewicz "Niech mu knieja wiecznie szumi" Rok 2021 rozpoczął się zawieszeniem pracy Komisji z powodu pandemii. Jedynie przewodniczący Komisji kol. Tadeusz Michalak, po telefonicznych konsultacjach z pozostałymi członkami Komisji, opracował w styczniu 2021 roku plan pracy komisji na 2021 roku i przesłał go do zatwierdzenia przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu. Czy zostanie on w pełni zrealizowany – nie wiadomo. Pandemia trwa nadal. W ramach protestu za odwołanie przez łowczego krajowego Pawła Lisiaka, kol. Przemysława Szkutnika za rzekomy brak współpracy z kołami łowieckimi Elbląskiego Okręgu PZŁ i powołanie na jego miejsce Andrzeja Rybickiego złożyłem, 26 lipca 2021 r., rezygnację z wiceprzewodniczącego i członka Okręgowej Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa. Rezygnację złożył także kol. Tadeusz Michalak pełniący funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa. Jakie będą dalsze losy Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa tylko św. Hubert może to wiedzieć !!!
Po zmianie łowczego okręgowego, która nastąpiła 1 stycznia 2023 r. ponownie powróciłem, jako członek, do Komisji Kultury, Etyki i Promocji Łowiectwa Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu. Łowczym okręgowym został kol. Dariusz Aniećko.
Odebranie powołania na członka Komisji z rąk łowczego okręgowego kol. Dariusza Aniećki Po trzech latach przerwy powrót do Komisji Kultury, Etyki i Promocji Łowiectwa Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu. Odbiór Aktów Powołania dnia 25 marca 2023 r. w znamienitym gronie kolegów z komisji i udziałem łowczego okręgowego z Elbląga i przewodniczącego Komisji kol. Ryszarda Hołowińskiego. Komisja Kultury, Etyki i Promocji Łowiectwa: Ryszard Hołowiński – przewodniczący Komisji, Wieńczysław Nabrzyski - sekretarz Komisji. Członkowie: Andrzej Czapliński, Tadeusz Michalak, Olimpia Mosakowska, Tomasz Sielicki, Andrzej Sroka, Janusz Bojarczuk, Dariusz Kostrzewa, Robert Olszewski, Andrzej Mularczyk, Mariusz Wójcicki. Posiedzenie Komisji - 25 marca 2023 r. Posiedzenie Komisji - 12 maja 2023 r.
|