Polowanie zbiorowe 12.12.2015 r.
Polowanie zbiorowe 12 grudnia 2015 r. zgromadziło 15 myśliwych, 7 naganiaczy w tym 3 stażystów i 2 pieski. Prowadził je kol. Zdzisław Chmielewski, który przeprowadził odprawę myśliwych.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Lata 1981 - 1990 Drukuj
Wpisany przez Administrator   
Środa, 06 Grudzień 2006 10:11

Rok 1981 rozpoczął się Balem Myśliwskim. Bawiliśmy się w lutym w starodzierzgońskiej gospodzie. Nie wiedzieliśmy wtedy, że końcówka roku przyniesie stan wojenny i zabranie broni myśliwskiej do depozytu. Z tego powodu nie można było wykonać w 100% planu odstrzału. W maju 1982 r. przyjęto do Koła kol. Romana Kulpę (przeniesienie z koła „Ryś” w Morągu), który został przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. W 1983 r. stan osobowy wynosił 28 myśliwych (w tym 17 selekcjonerów zwierzyny płowej) i 5 kandydatów.

 

 Bal Myśliwski 1982 r. Krystyna i Adolf Granicz

 

Bal Myśliwski 1982 rok. Drugi z lewej Roman Kulpa

Na Walnym Zgromadzeniu, z powodu rezygnacji z  sekretarza koła kol. Gabriela Ewiaka, na funkcję tę powołano kol. Romana Kulpę. Gospodarzem łowiska został kol. Benedykt Łepek. W 1982 r. powierzono koledze Stanisławowi Bujalskiemu - seniorowi odtworzenie kroniki koła. Kol. Bujalski z zadania wywiązał się bardzo dobrze. Opisał historię koła od momentu jego powstania. Na uwagę zasługuje fakt, że pisał kronikę gęsim piórem, wykorzystując swoją umiejętność kaligrafii.

Kronika odtworzona przez kol. Stanisława Bujalskiego - seniora

 Kol. Stanisław Bujalski (senior) w 1980 r.

W sezonie łowieckim 1983/84 zarząd koła działał w składzie:

  • kol. Jan Skabara – prezes

  • kol. Stanisław Nędzi – łowczy

  • kol. Jan Łencio – skarbnik

  • kol. Roman Kulpa – sekretarz.

W związku ze zmianą przepisów, zarząd koła decyzją władz PZŁ, musiał zwiększyć stan osobowy koła tak, aby powierzchnia obszaru łowiska przypadająca na jednego myśliwego w kole wyniosła 300 ha.

Pozyskanie zwierzyny w sezonie 1983/84 kształtowało się następująco: jelenie 12 szt. (4 byki, 6 łań i 2 cielaki), sarny 63 szt. (21 rogaczy, 31 kóz i 12 koźląt), dziki 30 szt. W latach osiemdziesiątych zaczął stale wzrastać stan saren w łowiskach, ustabilizował się stan dzików i jeleni.

Polowanie zbiorowe 1981 rok

Niestety nadal postępowała degradacja populacji zajęcy i kuropatw. Uprawiano poletka, z których zebrano 13,2 tony ziarna żyta, ziemniaki i siano. W 1984 roku do koła, na kandydatów, wstępują m.in. kol. Antoni Downarowicz, Marian Maślanka, Stanisław Rudnicki, Waldemar Tersa, Roman Brzózka. Na staż myśliwski przyjęto pierwszą „Dianę”, kol. Krystynę Grynicz. W związku z przeniesieniem służbowym ze stanowiska prezesa koła zrezygnował kol. Jan Skabara. Na Walnym Zgromadzeniu 5 maja 1985 roku funkcję tą objął kol. Józef Wołodkowicz. Zapada decyzja o budowie domku myśliwskiego, który potem na wniosek Romana Kulpy, zostanie nazwany „Kniejówką”. W tym czasie koło posiada 6 ha ziemi, którą uprawia i zbierane są płody. W 1985 roku uzyskano, z tego areału, 17.200 kg owsa, 3.500 kg ziemniaków oraz 1.800 kg siana. Na Walnym Zgromadzeniu Członków, 26 kwietnia 1986 roku wybrano nowe władze koła w składzie:

  • kol. Jan Łencio – prezes,

  • kol. Stanisław Nędzi – łowczy,

  • kol. Marian Maślanka – skarbnik,

  • kol. Roman Kulpa – sekretarz.

Komisja Rewizyjna to:

  • kol. Stanisław Bujalski (junior) – przewodniczący,

  • kol. Antoni Downarowicz – członek,

  • kol. Jan Juchno – członek.

W sezonie 1986/87 koło liczy 38 członków i 2 kandydatów. Walne Zgromadzenie, 7 maja 1989 roku powierza kierowanie kołem w następnej kadencji dla tego samego zarządu.

Jednak w tym samym roku, 22 października odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, na skutek rezygnacji z funkcji łowczego kol. Stanisława Nędzi (zły stan zdrowia). Dokonano rekonstrukcji zarządu, w skład którego weszli:

  • kol. Jan Łencio – prezes,

  • kol. Marian Maślanka – łowczy,

  • kol. Roman Kulpa – sekretarz,

  • kol. Antoni Downarowicz – skarbnik.

  • Komisję Rewizyjną uzupełniono o Mariana Pieceka.

Lata osiemdziesiąte to ciągłe polepszanie stanu urządzeń hodowlanych. W 1990 roku oddano do użytku domek myśliwski „Kniejówkę”, koło liczy 43 członków oraz 8 kandydatów.

 

Domek myśliwski "Kniejówka"

Koniec dziesięciolecia zamknięto pozyskaniem zwierzyny grubej: jelenie 11 szt. (3 byki, 5 łań i 3 cielaki), 86 szt. saren (18 rogaczy, 48 kóz i 20 koźląt), 20 szt. dzików. Z uwagi na niskie pozyskanie, w kole, nie prowadzi się ewidencji strzelonych zajęcy, kuropatw, kaczek.

 Kazimierz Wilczak z lisami

Kol. Benedykt Łepek na strzelnicy myśliwskiej koła

Zmieniony ( Niedziela, 21 Marzec 2021 11:28 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS