Polowanie zbiorowe 14.11.2015 r.
W sobotę, 14 listopada br. odbyliśmy polowanie w łowisku "Bajdy tor". Prowadzącym był kol. Antoni Downarowicz a honorowym gościem kapelan elbląskich myśliwych ks. Mirosław Masztalerek.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Propagowanie łowiectwa wśród młodzieży Drukuj
Środa, 17 Styczeń 2007 09:45

Koło "Knieja" obok działalności filantropijnej, polegającej na wspieraniu finansowym różnych przedsięwzięć podejmowanych przez szkoły i inne jednostki organizacyjne, szeroko działa na rzecz edukacji dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, przyrody, krzewienia zasad łowiecta w Polsce i roli myśliwych w ochronie ojczystej przyrody. W kole tą dziedziną zajmuje się kol Andrzej Czapliński sekretarz Zarządu Koła i członek Komisji Kultury Łowieckiej Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej. Uczestniczy on w spotkaniach z młodzieżą w szkołach, organizuje wycieczki edukacyjne do lasu, organizuje konkursy wiedzy ekologiczno-łowiecko-przyrodniczej.

 

Kol. Andrzej Czapliński podczas wycieczki młodzieży z Gimnazjum w Przezmarku pt. "Szlakami kamieni Wilhelma" (2004 r.)

Na spotkaniach szeroko omawiane są zasady łowiectwa, jego podłoże i historia. Bardzo dużo czasu kol. A. Czapliński poświęca zagadnieniom dotyczącym roli myśliwych w ochronie ojczystej przyrody, zachowania gatunków ginących i ich reintrodukcji.

Spotkanie z młodzieżą S. P. w Waplewie Wielkim (2003 r.)

Podczas spotkań dzieci i młodzież są także zapoznawane z sygnalistyką myśliwską, tradycjami i zwyczajami łowieckimi, nieraz w formie zabawy.

Spotkanie z młodzieżą S. P. w Waplewie Wielkim (2003 r.)

Ze spotkań korzyści wynoszą nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele, dla których przybliżony jest temat dotąd obcy, oparty na stereotypach krążących w społeczeństwie.

Obserwując zachowania młodzieży i nauczycieli podczas spotkań nasuwa się wniosek, że tematyka łowiecka  jest im zupełnie nieznana. Istnieje zatem celowość systematycznych spotkań w celu przybliżenia tego tematu. Podczas dyskusji po pogadankach, prelekcjach słychać głosy, że teraz inaczej dzieci, młodzież i dorośli będą spoglądać na myśliwych. Zmienią swoje zapatrywanie na łowiectwo.

Kol. Andrzej Czapliński podczas cyklu pogadanek zorganizowanych w 2006 r. w Gminnym Ośrodku Kultury dla dzieci i młodzieży szkolnej

Spotkanie te, w różnych formach, odbywają się kilka razy w roku. Poprzez zabawę można przekazywać idee łowieckie, pokazywać, że myślistwo to nie  tylko strzelanie do zwierzyny. Kolega Andrzej bardziej zwraca uwagę na kulturotwórczą rolę łowiectwa, tradycje i całą piękną otoczkę uprawiania myślistwa.

Zajęcia z młodzieżą w terenie (2002 r.). Kol. Andrzej Czapliński pokazuje dzieciom i opiekunom jak układa się pokot.

Zmieniony ( Piątek, 13 Listopad 2009 18:48 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS