Program NET-FOLDER realizowany przez Gimnazjum Publiczne w Przezmarku skupił wokół siebie tzw. społecznych partnerów. Jednym z nich było nasze koło. W pracach nad powstaniem nowej strony internetowej, propagującej wartości turystyczne, przyrodnicze i historyczne gminy Stary Dzierzgoń duży wkład wniósł nasz kolega Andrzej Czapliński. W ramach projektu powstała więc strona internetowa www.starydzierzgon.net.pl .
Oznakowano kamienie upamiętniające łowy cesarza Niemiec Wilhelma II w naszych lasach i wydano drukiem część książki autorstwa kol. Andrzeja Czaplińskiego pt. "Śladami Wilhelma II".
Na Gali podsumowującej realizację projektu obecny był prezes naszego koła kol. Roman Kulpa. Ponieważ kol. Rman jest także prezesem Powiślańskiej Organizacji Turystycznej wystąpił tam w podwójnej roli.
Koło Łowieckie "Knieja" wspiera wszystkie inicjatywy, które przynoszą wymierne korzyści gminie. Niejako przy okazji, w ramach projektu, oznakowano tabliczkami Kamienie Wilhelma.
Już po wydaniu książeczki, w której umieszczono fotografie wszystkich kamieni, zostały odnaleziony siedemnasty i osiemnasty Kamień Wilhelma. Informację o nich przekazał myśliwy i zarazem leśniczy kol. Marian Maślanka. Podczas świątecznego spaceru po lesie, który zna jak własną kieszeń, jego córka natknęła się na kamień nr 17, o którym nawet kol. Marian nie wiedział. Las leśnictwa Królewskiego niechętnie odsłania swoje tajemnice.
Kamień jest jednym ze starszych obelisków, z doskonale zachowanym napisem. Data wskazuje, że Wilhelm II strzelił w tym miejscu rogacza 23 maja 1893 roku.
O kamieniu nr 18, kol. Marian Maślanka opowiadał już ponad rok temu. Nie można go jednak było odnaleźć. Okazało się, ze był przywalony sciętymi gałęziami. Dopiero na początku kwietnia 2008 roku, po uprzątnięciu gałęzi, ukazał swoje oblicze. Kamień jest do połowy wysokości przysypany ziemią, niemniej widoczne jest data upolowania rogacza - 24 maja 1906 roku.
Kamień znajduje się w łowisku Adamowo Przedszkole, niedaleko ambony postawionej przez kol. Ryszarda Kwolka, na brzegu wąwozu.
|