Nasz kolega polował na Alasce

Mowa tutaj o kol. Piotrze Juchno, który we wrześniu wybrał się na Alaskę. Spędził tam osiem dni na polowaniu, nie wliczając w to przelotów. Ale po kolei. Samolot wystartował z Gdańska, potem przesiadki we Frankfurcie W Niemczech, Seatle w USA i Anchorage na Alasce. Dalej małym samolocikiem do King Salmon - małej osady a stamtąd do bazy myśliwskiej.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Kolejny Kamień Wilhelma odnaleziony Drukuj
Piątek, 16 Styczeń 2009 13:43

Powiększa się kolekcja Kamieni Wilhelma, w odnalezieniu których pomagają koledzy myśliwi z naszego koła. Tym razem kol. Jacek Paluch odnalazł 22 kamień poświęcony łowom cesarza Wilhelma II.

Kol. Jacek Paluch z kamieniem

Podczas spaceru z rodziną, Jacek natknął się na kamień leżacy na skraju kępy zadrzewień. Po oczyszczeniu ukazał się napis w języku niemieckim.

Wiedząc, że inny myśliwy kol. Andrzej Czapliński, poszukuje śladów historii tych kamieni, poinformował go o znalezisku i wspólnie udali się w łowisko, by zrobić fotografie.

Po dokładnym poprawieniu napisu kredą, wiadomo już, że ustawiono go 16 maja 1887 r. w miejscu gdzie z ręki, jeszcze wtedy księcia Wilhelma Pruskiego, padł kapitalny rogacz.

Ciekawostką jest, że kamień położony jest w okolicy miejscowości Protajny, czyli  na ziemiach, które nie należały ówcześnie do rodu von Dohna. Wiadomo jest jednak, że Richard von Dohna, zapraszający Wilhelma II na polowania miał pozwolenie od swoich sąsiadów na przekraczanie granic ich dóbr, podczas cesarskich polowań. Jest to pierwszy z odnalezionych kamieni, który usytuowany jest właśnie na ziemiach sąsadów dóbr von Dohnów.

Wprawdzie na wyrytej dacie ostatnia cyfra podobna jest do "jedynki", ale na pewno 16 maja 1887 r. jest datą prawidłową. Po uważnej analizie można stwierdzić, że napis jest ryty tą samą ręką co napis na Drewnianym Kamieniu, gdzie cyfra "siedem" jest bardzo podobna. Ówczesny kamieniarz "jedynki" rył zupełnie inaczej. Z daty wynika więc, że Drewniany Kamień i ten obelisk ustawiono podczas tego samego pobytu Wilhelma w Prakwicach na polowaniu. Różni je tylko jeden dzień.

Kamień znajduje się na skraju zagajnika, w którym rosły kiedyś potężne dęby. Teraz porastają go samosiewy lipowe, a po dębach pozostały tylko karpy.

Zmieniony ( Sobota, 14 Listopad 2009 20:27 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS