Nasz kolega polował na Alasce

Mowa tutaj o kol. Piotrze Juchno, który we wrześniu wybrał się na Alaskę. Spędził tam osiem dni na polowaniu, nie wliczając w to przelotów. Ale po kolei. Samolot wystartował z Gdańska, potem przesiadki we Frankfurcie W Niemczech, Seatle w USA i Anchorage na Alasce. Dalej małym samolocikiem do King Salmon - małej osady a stamtąd do bazy myśliwskiej.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Nasze koło a program Natura 2000 Drukuj
Poniedziałek, 06 Kwiecień 2009 20:58

W dniu 6 marca 2009r, w siedzibie GOK w Markusach, odbyło się spotkanie informacyjne mające na celu przybliżenie idei sieci Natura 2000 i sposobów ochrony obszaru specjalnej ochrony „Jezioro Drużno”  w związku z realizacją projektu „Opracowanie programu zarządzania oraz projektu planu ochrony dla obszaru specjalnej ochrony Natura 2000 Jezioro Drużno”. W spotkaniu, z ramienia naszego koła,  wziął udział kol. Stanisław Bujalski.

  

Kol. Stanisław Bujalski

Kol. Stanisław Bujalski, podczas posiedzenia Zarządu, przedstawił cel konferencji, a za pośrednictwem internetu przesyłamy go wszystkim zainteresowanym.

Wykładowcami na spotkaniu byli: Eleonora Gontarska - Gajowniczek - Naczelnik Wydziału Spraw Terenowych w Elblągu z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, dr Michał Buliński oraz dr Czesław Michocki.

Wprawdzie tereny naszego koła nie leżą w okolicach jeziora Drużo, ale zaproszono nasze koło do udziału w konferencji, podczas której dowiedzieliśmy się, że Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest systemem ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego, wdrażanym od 1992 r. w sposób spójny pod względem metodycznym i organizacyjnym na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem utworzenia sieci Natura 2000 jest zachowanie zarówno zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w skali Europy, ale też typowych, wciąż jeszcze powszechnie występujących siedlisk przyrodniczych, charakterystycznych dla 9 regionów biogeograficznych.  Podstawą prawną tworzenia sieci Natura 2000 jest dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 roku w sprawie ochrony dzikich ptaków i dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, które zostały transponowane do polskiego prawa, głównie do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Dr Czesław Michocki zapoznał wszystkich z gatunkami zwierząt występującymi nad jeziorem Drużno. Z ssaków chronionych występują: bóbr europejski, nocek łydkowłosy i wydra. Występuje również 19 gatunków ptaków w tym 6 z Czerwonej Księgi. Obszar specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Jezioro Drużno (kod obszaru PLB 280013)  obejmuje powierzchnię 6985,3 ha. Drużno jest jeziorem płytkim (0,8 m głębokości) o zmiennym poziomie lustra wody podlegającym dużym wahaniom. W związku z tym występują zmiany siedliskowe i bazy pokarmowej. Występuje na nim coraz większa presja drapieżników.

Cele Natury 2000 nad jeziorem Drużno:

  • ograniczenie zarastania jeziora,

  • ochrona lęgów (przed drapieżnikami norką, jenotem, dzikami),

  • ochrona roślin pływających.

Zmieniony ( Sobota, 14 Listopad 2009 20:25 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS