Bal Myśliwski 2015 r.

Jesteśmy już po dorocznym Balu Myśliwskim. W sobotę, 31 stycznia 2015 r., spotkaliśmy się w lokalu "Finezja" w Dzierzgoniu. Do tańca przygrywał nam zespół "Takt Band" z Susza, pod kierownictwem Jana Kawickiego i była to jedna z lepszych kapel, która u nas ostatnio na balu grała. Dobre jedzenie, świetna kapela i fajny nastrój sprawiły, że Bal Myśliwski był bardzo udany.

Koło Łowieckie Knieja

w Starym Dzierzgoniu

Reklama
Reklama
Reklama
Kamienie Wilhelma
Internetowa wersja książki "Kamienie Wilhelma" Andrzeja Czaplińskiego.

Kraina Wiecznych Łowów

Odeszli do Krainy ...
Księżyc i Słońce
Czasy wschodu i zachodu Słońca oraz wschodu, zachodu i górowania Księżyca w centrum Polski.
Statut PZŁ
Uchwała XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 16 lutego 2019 roku
Polowanie huberowskie, hubertowiny Drukuj
Wtorek, 15 Grudzień 2009 13:28

Trudno sobie wyobrazić myśliwego, który nie bierze udziału w polowaniu hubertowskim. Hubertowiny, polowanie hubertowskie ma stosunkowo krótką tradycję i związane jest z kultem św. Huberta, patrona mysliwych. Uroczyste polowania odbywające się w zgodzie z wielowiekowym ceremoniałem, konne pogonie i msze święte odprawiane wokół leśnych kapliczek - w taki sposób myśliwi, leśnicy i jeźdźcy obchodzą przypadający 3 listopada dzień swojego patrona - świętego Huberta. Polowanie to zazwyczaj otwiera sezon polowań zbiorowych.

Jeźdźcy, dla których św. Hubert jest także patronem, w ten dzień urządzają  gonitwaę podczas której konno ściga się tzw. lisa, jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto go zerwie, wygrywa, ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, i za rok sam ucieka jako lis.

Święto po raz pierwszy obchodzono podobno w 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania. Do dziś w tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze szczególnie uroczystym, z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów (m.in. sygnałów łowieckich). Polowanie hubertowskie kończy biesiada myśliwych przy ognisku, bigosie i nalewce (z tą trzeba uważać).

W naszym kole, od kilku lat, polowanie hbertowskie rozpoczynamy polową mszą hubertowską w łowisku.

Rangę polowania hubertowskiego podnosi obecność sygnalistów myśliwskich na polowaniu. Łowy kończy biesiada, w niektórych kołach wspólnie z rodzinami.

W naszym kole istnieje jeszcze jeden zwyczaj związany z polowaniem hubertowskim. Otóż na zakończenie zbiórki kończącej "Hubertowiny" wykonywana jest salwa na cześć św. Huberta.

 

Zmieniony ( Wtorek, 15 Grudzień 2009 17:15 )
 
 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack

Stworzone dzięki Joomla! Valid CSS